19. 6. 2013

Kapitán Amerika : První Avenger - Alan Silvestri

Marvel chrlí své hrdiny jako na běžícím páse a filmovému světu neunikl ani první Avenger, Kapitán Amerika. V dnešním světě působí tento patriot zastarale, ale jeho hodnoty mají pořád co říci. Bohužel, stejně jako u Supermana, má i jeho barevný trikot nejlepší roky za sebou a lidi už onen patos nežerou. Přesto si myslím, že za shlédnutí film stojí, už kvůli seznámení se s jedním z hlavních členů Avengers.


Hudbu dostal na starost Alan Silvestri a to slibovalo hodně. Škoda, že spíše očekávejte G.I. Joe : The Rise of Cobra než Van Helsinga nebo druhou Mumii. Silvestri složil opět maximálně profesionální dílo, ale to je tak vše. Soundtrack není na odstřel, jen se řadí mezi nejméně zajímavá alba od tohoto amerického skladatele, což platí hlavně o první polovině. 

"Main Titles" stejně jako "Training the Supersoldier" je prvním náznakem ústředního tématu a zároveň dává vzpomenou v čem tkví největší síla Alana Silvestriho, jde o vytvoření chytlavého motivu. Až závěrečná skladba "Captain America" nám přinese velkolepé provedení motivu marveláckého hrdiny.


U skladby "Vitarays" jsem si prvně vzpomněl na Predátora a rozhodně to u tohoto alba nebylo prvně. Doufám, že se to nestane pravidlem jako u Hornera, že budu slýchat stejné instrumentace na každém albu. Už jsem zmiňoval, že za řeč stojí především druhá polovina. Nejde o atmosférickou výplň, nýbrž je především akční. "Motorcycle Mayhem" a "Invasion" v tomhle směru vládnou a opět musím zmínit silnou podobnost s Predátorem v některých pasážích.


Vše je výhradně orchestrální, rytmické, dokáže zaujmout, ale těžko si album zamilujete. Konec zajišťuje píseň "Star Spangled Man" jako pocta od Alana Menkena. Sborové techniky nejsou špatné, Brodway styl taktéž, přesně to pasuje do tehdejší doby. Dnešním posluchačům to ale těžko něco řekne. Patriotismus ve filmu se odrazil i v hudbě a asi bude záležet na každým, jak se s tím vyrovná. Za poslech to stojí, přesto počítám s tím, že soundtrack někam odložíte a těžko se budete vracet k opakovanému poslechu. Škoda, že si Silvestri více nevyhrál s propracováním a vytvářením motivů pro záporáky, Starka atd.


 1. Captain America Main Titles
 2. Frozen Wasteland
 3. Schmidt’s Treasure
 4. Farewell to Bucky
 5. Hydra Lab
 6. Training The Supersoldier
 7. Schmidt’s Story
 8. VitaRays
 9. Captain America “We Did It”
 10. Kruger Chase
 11. Hostage On The Pier
 12. General’s Resign
 13. Unauthorized Night Flight
 14. Troop Liberation
 15. Factory Inferno
 16. Triumphant Return
 17. Invader’s Montage
 18. Hydra Train
 19. “Rain Fire Upon Them”
 20. Motorcycle Mayhem
 21. Invasion
 22. Fight On The Flight Deck
 23. “This Is My Choice”
 24. Passage Of Time
 25. Captain America
 26. Star Spangled Man 
Celkový čas :  71:53

7/10


Hodnocení článku:

0 komentářů:

Okomentovat

Žádný spam a trolování. Děkuji jinak za hodnotné komentáře. ;)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Affiliate Network Reviews