14. 8. 2013

Pán prstenů (The Lord of the Rings - special) - Howard Shore

Od zakončení trilogie Pána prstenů v roce 2003 uběhlo už deset let a během té doby se objevilo mnoho různých hudebních edicí, ať už přímo od samotných autorů filmů nebo třetích stran z koncertní šňůry. Rozhodl jsem se tím tedy probrat a doporučit vám ty nejlepší, nebo aspoň ty, co sám považuji za nejlepší a stojící za investici peněz a hlavně času. Sice jsem na našich stránkách recenzoval jednotlivé soundtracky k celé trilogii, ale šlo o klasická vydání během premiéry. Někomu stačit mohou a někdo si zase přeje víc. Všichni víme, že Howard Shore napsal mnohem více hudby pro tuhle gigantickou podívanou ze Středozemě. Otázkou tedy je, zda za to ta hudba stojí. I když máte doma standardní vydání, tak by jste měli rozhodně zpozornět. Nejprve každé CD popíšu a až na závěr si nechám doporučení. Tak hurá do toho tedy.


Začnu albem The Lord of the Rings Symphony vydaným 13. září 2011 k desátému výročí premiéry trilogie. Škoda, že to nenavazovalo více, kdy filmy měly premiéru až v prosinci, ale to je jen detail. Soundtrack se nahrával v únoru ve Švýcarském Lucernu pod taktovkou Ludwiga Wickiho, který osobně vybral členy orchestru z 21st Century Symphony Orchestra & Chorus, tudíž je jméno Howard Shore na obalu spíše matoucí a slouží jako prodejní tahák. Ten s tím neměl nic společného, pokud tedy nepočítám složení hudby pro film. Shore se k nahrávce přesto vyjádřil pochvalnými slovy na adresu orchestru i samotného Wickiho.

Album obsahuje dvě CD, kdy je celek rozdělen na šest částí, čímž jde ve stopách knižní předlohy, jenž byla rozdělena na šest tzv. knih. Těžko říct, zda je tohle rozdělení rozumné. Nemůžete přepínat mezi skladbami, jen mezi těmi šesti částmi, kdy každá obsahuje hned několik tracků do sebe zakomponovaných. Bylo by fajn pokud by nahrávka byla kompaktní bez prodlev, aby působila opravdu jako celek, ale to bohužel není. Když skončí jeden "Movement", tak nastane ticho a až poté se rozjede další část. Wicki vybral z dvanácti hodin hudby přibližně dvě hodiny, kdy největší část zabírá Společenstvo Prstenu (Movement 1 a 2 na prvním CD) a tu nejmenší Dvě věže (Movement 3 a 4 na druhém CD). Kvalita zvuku je perfektní, jak se od živého nahrávání čeká. Především na sluchátkách nebo domácím kině je krásně slyšet každý nástroj, což hlavně platí o cimbále v Glumově motivu (Movement 3). Skladby jsou podobné originálům, rozchází se jen hlasové pojetí písní a jednotlivých vokálů, například "The Return of the King", kdy zřetlně chybí Aragornův hlas. Není to zde špatné, ale zvyk je zvyk.

CD 1

Movement 1 : The Prophecy - Concerning Hobbits - The Shadow of the Past - A Short Cut to Mushrooms - The Old Forest - A Knife in the Dark (11:25)

Movement 2 : Many Meetings - The Ring Goes South - A Journey in the Dark - The Bridge of Khazad-dum - Lothlorien - Gandalf's Lament - Farewell to Lorien - The Great River - The Breaking of the Fellowship (34:04)

CD 2

Movement 3 : Foundations of Stone - The Taming of Smeagol - The Riders of Rohan - The Black Gate is Closed - Evenstar - The White Rider - Treebeard - The Forbidden Pool (18:15)

Movement 4 : The Hornburg - Forth Eorlingas - Isengard Unleashed - Gollum's Song (10:28)

Movement 5 : Hope and Memory - The White Tree - The Steward of Gondor - Cirith Ungol - Anduril (15:26)

Movement 6 : The End of All Things - The Return of the King - The Grey Havens - Into the West (26:12)

Celkový čas : 115:50


Závěr : Povedená práce všech zúčastněných. Zvuk je taky precizní. Album obsahuje ty základní motivy, ale nic víc. Pokud taky čekáte na skladby z rozšířené verze, tak zapomeňte. Jde o kino-verze. Obsah se tedy s kaňkou povedl, ale trochu to sráží forma s předěly mezi "movementy". Pauzy jsou zbytečně dlouhé. Mohlo to působit jako táhlá nahrávka. Těžko říct do jaké míry je tohle subjektivní pocit. Některým to třeba vadit nemusí.


9/10


Další v pořadí je The Music of The Lord of the Rings Films : Rarities Archive (5. řijna 2010) s nevydanou nebo původní hudbou pro film doprovázející knihu Douga Adamse s podrobnou analýzou všech aspektů soundtracku ve 400 stránkách s nádhernými kresbami a fotografiemi ze studia. Kniha je opravdu obsáhlá s množstvím informací. Je ale pravda, že spousta fanoušků si ji pořídila právě kvůli CD. V některých částech se hudba natolik odlišuje od toho, co známe z kina, až je to k neuvěření. Dokonce není těžké zaslechnout syntetické prvky v "The Shire/The Hobbits". Už v tolik známém Prologu se dočkáme zásadních změn. Začátek na to nevypadá, ale až se ukáže motiv Minas Tirith, tak to praští každého. Vypadalo to totiž, že Shore nemá tento motiv pořádně zpracovaný, proto s ním vystoupil až v Návratu krále a u Společenstva zůstal jen v náznacích viz Rada v Roklince a Aragornův rozhovor s Boromirem v Lothlorienu. Ve Dvou věžích se objevuje v rozšířené verzi s Boromirem a Denethorem. Bohužel se pak skladba opět ve smyčce opakuje. V postprodukci se celá nahrávka opravdu zásadně změnila a troufám si tvrdit, že k lepšímu.
"Flight to the Ford" funguje ze začátku obdobně jako ve filmu, ale před třetí minutou předvede naprosto jiné pojetí sboru než jsme za celou trilogii zvyklí. Tohle rychlé fázování krátkých hlasů je zajímavé, ale v kontextu působí příliš výrazně a tím rušivě. Možná to chce více zvyku. "Moria" je další skladbou naprosto se odlišující od filmové verze. Při poslechu jsem měl pocit, že spíše poslouchám OST k Braindead Petera Jacksona. Působí to až béčkovým dojmem. Taková "Gwennin in în", složená pro Dvě věže jako Arwenina píseň, zní sice fajn, ale na "Evenstar" se nechytá. To platí i pro krásnou skladbu "Arwen's Song". Ta už má k poetice Lotra mnohem blíž a objevila se v rozšířeném Návratu krále v Domech uzdravování, kdy propojila milostný trojúhelník Eowyn-Aragorn-Arwen.
Tvůrci přidali i hudba z traileru na Návrat krále, takže ti, co byli nadšeni mohou plesat z tohohle úžasného propojení motivů z Pána prstenů ("Breath of Life", "Isengard Unleashed" - pochod entů, "Minas Tirith"). Motiv Gondoru v "The Gondor Theme" je melodicky zachován, ale s jinými nástroji a perkusemi udávající rytmus. Opět dobře pro Shora, že to nakonec překopal. Závěr obstarává rozhovor Douga Adamase s Howardem Shorem o celkové délce deseti minut. 


Závěr : Tohle album může skutečně fungovat jako rarita a je potřeba ho tak brát. Některé nápady na počátku a jejich provedení nebyly špatné, ale ve výsledku můžeme být rádi, co jsme dostali. Pro fanoušky asi povinnost, ostatním to příliš neřekne a nebudou mít důvod se k tomuhle vracet.

Stáhnout


The Fellowship of the Ring:
1. Prologue: One Ring to Rule Them All (Alternate) (5:57)
2. The Shire/The Hobbits (Mock-Up) (2:00)
3. Out From Bree (Theatrical Version & Alternate) (4:04)
4. Flight to the Ford (Alternate) (4:04)
5. Moria (Mock-Up) (1:45)
6. The Fighting Uruk-hai (Alternate) (1:47)
7. The Argonath (Alternate) (2:18)

The Two Towers:
8. Gwenwin in In ("Arwen's Song" Alternate/Mock-Up) (2:02)
9. Arwen's Somg (Complete) (2:11)
10. Emyn Muil (Alternate) (3:24)
11. The Rohan Fanfare (Mock-Up) (3:09)
12. The Eaves of Fangorn (Alternate) (5:29)
13. The Ent Theme (Mock-Up) (2:01)

The Return of the King:
14. The Return of the King Trailer (2:35)
15. The Gondor Theme (Mock-Up) (2:19)
16. The Muster of Rohan (Alternate) (6:44)
17. The Siege of Gondor (Alternate) (3:13)
18. Shieldmaiden of Rohan (Theatrical Version) (2:01)
19. Sammath Naur (Alternate) (8:53)
20. Frodo's Song ("Into the West" Alternate/Mock-Up) (2:23)
21. Elanor (Alternate) (1:30)

Interviews with Howard Shore:
22. In Conversation (Part 1) (5:06)
23. In Conversation (Part 2) (4:28)

Celkový čas : 79:13

8,5/10


26. února 2013 jsme se dočkali i v Praze, kdy vlastní vydání kompilace z Pána prstenů vydal i Pražský filharmonický orchestr pod názvem Music from the Hobbit and the Lord of the Rings u nějž najdeme jména pod taktovkou Evan Jolly and Nic Raine. Už název napovídá, že nám byl nadělen Hobit a to v prvních třech skladbách. Až na jemné nuance v orchestraci se jedná o totéž na albu. V "Over Hill" samozřejmě nechybí ani hlavní trpasličí motiv. Z těch tří skladeb se nejvíce s originálem rozchází "Thunder Battle" v protažení některých částí, nejde ale o nic zásadního. Za to u Společenstva prstenu začínáme poměrně netradičně a to skladbou "Fellowship" vycházející z "The Breaking the Fellowship". Tady už je rozkol s originálem znatelnější, především ve výraznějším sboru.Prologe v "The Prophecy" nám neunikl ani zde a má v sobě pořád onu osudovost jako na počátku. Společenstvo je opět dominantní i na tomhle albu, tudíž nepřekvapí největší záběr jak v počtu skladeb, tak v jejich celkové délce. Provedení "The Shadow of the Past / A Knife in the Dark" je vynikající a upravené způsobem, že dokáže znova zaujmout i posluchače znalé originálu. Sice jde zase o jemnou úpravu, ale líbivou, jak v tempu, tak více slyšitelných jednotlivých  nástrojů. Smyčce a sbory ve druhé části ("A Knife in the Dark") vedou. V závěru skladby přijde i motiv Železného pasu. Sbory a vokály jsou na slušné úrovni ve výslovnosti a to i pokud jde o chlapecký hlas při Gandalfově zajetí na vrcholku Orthanku.

Za to "The Bridge of Khazad Dum" znějí slaběji než v originále, což je zásluha hlavně slabších tympán. Trpasličí sbory jsou zajímavé a v tomhle hlasovém provedení jsem je snad ještě neslyšel. Všechny neduhy se ale smáznou, jak se rozjede útěk před barlogem. Má to patřičnou dynamiku a smyčce do toho slušně řežou.


Čím více jedeme na albu na konec, tak tím více se skladby zvukově rozchází s originálem. Někomu to vadit může, ale aspoň se tím obhájí nová koupě. Přeci jen si pořizovat neustále dokola to samé nemá smysl, takže buďme rádi za to. I motiv Rohana dostal patřičnou šťávu s "novým" pojetím. Otázkou je do jaké míry za to může vynikající zvuková kvalita s vystupujícími nástroji z pozadí. Ani "Evenstar" nezní špatně, ale zvyk na hlas Isabel Bayrakdarina je přeci jen velký. Lépe dopadla "Twilight and Shadow". Nahradit Renee Fleming nebyl asi takový problém jako u Isabel. 

Ve "Forth Eorlingas / Isengard Unleashed" je vše skvělé až na nevýrazné dechové nástroje při obsazení Helmova žlebu. Hluboké tóny žesťů tu prostě chybí a je otázkou do jakého směru je tohle úmysl a do jakého chyba při kompilaci. Tenhle dojem se daří napravit povedené verzi "Minas Tirith". Opravdu skvělé zářezy smyčců. Poslední skladbou je akční "The Fields of Pelennor" začínající na bubínek a rostoucí do velkolepého závěru. Ano, i tady jsou změny hned na první poslech patrné, především v přechodech mezi nástroji.

Závěr : Skvělá práce všech s občasným škobrtnutím (Helmův žleb, Evenstar - subjektivní). Tady se dá investice obhájit skvělou zvukovou kvalitou a odlišnějším pojetím od originálu. Škoda, že skladby z Hobita nebyly vybrány lépe a taky s menší obměnou. Bylo by to zajímavé. Snad někdy příště.

 1. Over Hill (3:20) - Hobbit
 2. A Thunder Battle (3:38) - Hobbit
 3. Dreaming of a Bag End (1:49) - Hobbit
 4. The Fellowship (5:52) - Fellowship of the Ring
 5. The Prophecy (5:01) - Fellowship of the Ring
 6. Concerning Hobbits (2:44) - Fellowship of the Ring
 7. The Shadow of the Past / A Knife in the Dark (7:26) - Fellowship of the Ring
 8. The Bridge of Khazad Dum (5:57) - Fellowship of the Ring
 9. The Riders of Rohan (3:52) - Two Towers
 10. Evenstar (3:32) - Two Towers
 11. Forth Eorlingas / Isengard Unleashed (8:30) - Two Towers
 12. Hope and Memory / Minas Tirith (2:38) - The Return of the King
 13. The White Tree (3:47) - The Return of the King
 14. Twilight and Shadow (3:53) - The Return of the King
 15. The Fields of Pelennor (3:12) - The Return of the King
Celkový čas : 65:17

 9/10


Kdo měl to štěstí  a v roce 2004 si pořídil sběratelskou verzi rozšířené verze filmu Návrat krále, tak zjistil, že vedle čtyř DVD a figurky Minas Tirith, získal záznam z koncertu Howarda Shora na DVD. Ještě dnes si vzpomínám na to mrazení v zádech při spuštění a nástup "The Prophecy". Vše bylo až příliš perfektní a po skončení "The Concerning Hobbits" přišel bohužel nepříjemný šok, že DVD se pohybuje někde mezi záznamem orchestru a dokumentem. Obojí dohromady fungovat moc nemůže. Zbytečně to vytrhuje z poslechu. Myslím, že většina by byla radši dostat tento koncert v celku a rozhovor se Shorem mimo. Ale jako ukázka práce stočlenného orchestru a sboru to funguje parádně, nemluvě o strhující skladbě "Black Rider" a "Khazad-Dum". Na DVD jsou mezi rozhovory slyšet tracky z celé trilogie, od Gluma přes Rohan až po Bílý strom a Přístavy.


Závěr : Z celého koncertu má člověk opravdu úžasný dojem. Je vidět to nadšení, i u samotného Shorea při "rozcvičce" v "Concerning Hobbits" nebo v "Black Rider". Člověk může jen tiše závidět těm, co měli možnost tohle slyšet na vlastní uši. Bylo by dokonalé, kdyby šlo o celý záznam a ne s prokládáním rozhovoru se skladatelem o procesu tvorby. Je to zbytečné roztříštění. Ale jako vzorek skvělé atmosféry to stojí za to. Profesionální ve všech směrech.

Koupit

9/10 To nejlepší až na závěr a tím není nic menšího než kompletní nahrávka ze všech rozšířených dílů - The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring/Two Towers/The Return of the King - The Complete Recordings (2005/2006/2007). Jde o tak obrovské jedenácti hodinové dílo, že snad nemá obdoby v historii filmové hudby. Konkurovat tomu mohou snad jen Hvězdné války Johna Willimase. Na podrobný rozbor bych potřeboval několik dní. Vedle rozsahu je velkým plusem i zvuková kvalita. Nejde o laciný port z filmů, jak jsme zvyklí (Zimmer), s hromadou zvukových efektů a potlačené samotné hudby. Tady dostanete skutečně vše ze tří filmů v parádním provedení, čímž myslím i formu. Jde o luxusní krabičku s knížečkou uvnitř popisující různé motivy a práci na nich. Za své peníze dostanete víc než myslíte.


Závěr : Hromada nádherné hudby s tolika tématy kolem postav nebo míst, že vám bude přecházet zrak. Můžete se v poslechu hrabat hodiny, dny a týdny a stejně budete vždy objevovat něco, co vás bude fascinovat a nebo jste předtím neslyšeli. Vše v precizním provedení jak se sluší a patří. Pokud v životě jen jeden soundtrack, tak tento. Opravdu nejde dát jedenáct z deseti? ;)

The Fellowship of the Ring :

CD1 (58:29)

01. Prologue- One Ring to Rule Them All
02. The Shire
03. Bag End
04. Very Old Friends
05. Flaming Red Hair
06. Farewell Dear Bilbo
07. Keep It Secret Keep It Safe
08. A Conspiracy Unmasked
09. Three Is Company
10. The Passing of the Elves
11. Saruman the White
12. A Shortcut to Mushrooms
13. Strider
14. The Nazgul


CD2 (59:05)


01. Weathertop
02. The Caverns of Isengard 03-Give Up the HaKling
03. Give Up the Halfling
04. Orthanc
05. Riven del I
06. The Sword That Was Broken
07. The Council of Elrond Assembles
08. The Great Eye
09. Gilraen's Memorial
10. The Pass of Caradhras
11. The Doors of Durin
12. Moria
13. Gollum
14. Balin's Tomb


CD3 (63:00)

01. Khazad-Dum
02. Caras Galadhon
03. The Mirror of Galadriel
04. The Fighting Uruk-Hai
05. Parth Galen
06. The Departure Of Boromir
07. The Road Goes Ever On... Pt. 1
08. May It Be
09. The Road Goes Ever On... Pt. 2


Celkový čas : 180:34

Koupit
Stáhnout

The Two Towers :

CD1 (63:01)


01. Glamdring
02. Elven Rope
03. Lost in Emyn Muil
04. My Precious
05. Ugluk's Warriors
06. The Three Hunters
07. The Banishment of Eomer 08-Night Camp
08. Night Camp
09. The Plains of Rohan
10. Fangorn
11. The Dead Marshes
12. "Wraiths on Wings' 13-GandaH the White
13. Gandalf the White
14. The Dreams of Trees
15. The Heir of Numenor
16. Ent-draught


CD2 (63:59)

01. Edoras
02. The Court of Meduseld
03. Theoden King
04. The King's Decision
05. Exodus From Edoras
06. The Forests oflthilien
07. One of the Dunedain
08. The Wolves of Isengard
09. Refuge at Helm's Deep
10. The Voice of Saruman
11. Arwen's Fate
12. The Story Foretold
13. Sons of the Steward
14. Rock and Pool
15. Faramir's Good Council


CD3 (61:12)

01. Aragorn's Return
02. War Is Upon Us
03. 'Where Is the Horse and the Rider'
04. The Host of the Eldar
05. The Battle of the Hornburg
06. The Breach of the Deeping Wall
07. The Entmoot Decides
08. Retreat
09. Master Peregrins Plan
10. The Last March of the Ents
11. The Nazgul Attack
12. Theoden Rides Forth
13. The Tales That Really Matter 14-'lonnWavs to Go Yet'
14. "Long Ways to Go Yet" Featuring "Gollum's Song" performed by Emiliana Torrini


Celkový čas : 188:12

Koupit
Stáhnout

The Return of the King :

CD1 (57:31)


01. Roots And Beginnings
02. Journey To The Cross-Roads
03. The Road To Isengard
04. The Foot Of Orthanc
05. Return To Edoras
06. The Chalice Passed
07. The Green Dragon (Featuring Billy Boyd And Dominic Monaghan)
08. Gollum's Villainy
09. Eowyn's Dream
10. The Palantir
11. Flight From Edoras
12. The Grace Of Undomiel (eaturing Renee Fleming)
13. The Eyes Of The White Tower
14. A Coronal Of Silver And Gold
15. The Lighting Of The Beacons


CD2 (66:02)


01. Osgiliath Invaded (Featuring Ben Del Maestro)
02. The Stairs Of Cirith Ungol
03. Allegiance To Denethor
04. The Sacrifice Of Faramir (Featuring Billy Boyd)
05. The Parting Of Sam And Frodo
06. Marshalling At Dunharrow
07. Flame Of The West
08. The Passing Of The Grey Company
09. The Haunted Mountain
10. Master Meriadoc, Swordthain
11. The Paths Of The Dead
12. The Siege Of Gondor
13. Shelob's Lair
14. Merry's Simple Courage


CD3 (59:44)


01. Grond - The Hammer Of The Underworld
02. Shelob The Great
03. The Tomb Of The Stewards
04. The Battle Of The Pelennor Fields
05. The Pyre Of Denethor
06. The Mumakil
07. Dernhelm In Battle
08. 'A Far Green Country1
09. Shieldmaiden Of Rohan
10. The Passing Of Theoden
11. The Houses Of Healing (Featuring Liv Tyler)
12. The Tower Of Cirith Ungol
13. The Last Debate (Featuring Sissel)
14. The Land Of Shadow
15. The Mouth Of Sauron (Featuring Sir James Galway)
16. Tor Frodo' (Featuring Ben Del Maestro)


CD4 (45:58)


1. Mount Doom (Featuring Renee Fleming)
2. The Crack Of Doom
3. The Eagles (Featuring Renee Fleming)
4. The Fellowship Reunited (Featuring Sir James Galway, Viggo Mortensen, And Renee Fleming)
5. The Journey To The Grey Havens (Featuring Sir James Galway)
6. Elanor (Featuring Sir James Galway)
7. Days Of The Ring (Featuring Annie Lennox)
8. Bilbo's Song


Celkový čas : 229:15

Koupit
Stáhnout

10/10

Hodnocení článku:

0 komentářů:

Okomentovat

Žádný spam a trolování. Děkuji jinak za hodnotné komentáře. ;)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Affiliate Network Reviews