11. 12. 2014

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Hobit: Bitva pěti armád) - filmová recenze

Tak a je to tu. Nejspíš poslední film ze Středozemě dorazil do kin a otázkou je, zda dokázal Peter Jackson přesvědčit pochybovače, že na to pořád má, anebo se mu povedlo úspěšně zničit to, co vybudoval Pánem prstenů. Vrcholem třetího dílu měla být Bitva pěti armád a s ní spojena hromada emocí kolem Bilba a trpasličí družiny. Vedle toho jsme mohli sledovat i vedlejší linii s Dol Guldurem, Bílou radou a Sauronem. Bilbova cesta za dobrodružstvím se změnila na boj o celou Středozem a z pecivála se dokázal stát inteligentní bojovník se srdcem na správném místě, jenž dokázal motivovat i pyšné trpaslíky. Peter Jackson si ten nejlepší materiál nechal na závěr a chtěl diváka plynule přenést na dění ve Společenstvu Prstenu, které se odehrává šedesát let po Hobitovi. Mám rád Tolkienovu Středozem, mám rád Peterovu Středozem, ale třetí díl považuji v této podobě za to nejhorší, co Jackson přinesl a v článku povím proč.

Úvod navazuje na negativně přijatý cliffhanger ze závěru Desolation of Smaug a sledujeme Šmaka při útoku na Jezerní město. Tentokrát se tedy žádný prolog nekoná a jde se hned na věc. A tohle vlastně symbolizuje celý film. Žádná poetika se nekoná, anebo je jen načrtnutá (Gandalfovo čištění dýmky). Děj (odmítám tomu říkat příběh) se žene kupředu a více než kdy jindy je tvořen různými atrakcemi bez hlavy a paty, kde vede Legolasovo různorodé blbnutí. Už v Návratu krále mi ležela v žaludku scéna s olifantem, ale zde to Jackson přehnal natolik, že se tímto z Hobita stala parodie sama na sebe. Na nic není čas, nikdo nic víc neřeší, krásných proslovu je pomálu (ach ty dialogy) a vidíme jen mlácení jedniček a nul, se kterými se těžko někdo sžije. Krom vztahu Bilba a Thorina se charaktery takřka neřeší. Až na Kiliho jsou trpaslíci neviditelní, přičemž dostává prostor především starostův patolízal Alfrid. Chápu, že měl představovat jakýsi protiklad pro Barda (světlo nemůže existovat bez tmy), ale dávat ho například před Filiho je jeden z největších přešlapů celého filmu. To, co Jackson udělal s Filiho osudem je vyloženě k smíchu nebo spíše k pláči.


Problém tkví v brutálním používání střihu, kdy se nechává jen to, co nás přenese k další atrakci. Do kin se vlastně dostal takový větší trailer, pokud chcete, tak demo a na plnohodnotný díl si musíme počkat do příštího roku viz rozšířená verze. Jackson se hodně spoléhá na své fanoušky, že mu leccos odpustí, ale bojím se, že letos zašel příliš daleko a nabídl do kin jen úplné torzo. Bylo mi to jasné už v momentě, kdy byla oznámená délka. Snímek je tudíž s přehledem tím nejkratším ze Středozemě. Zajímalo by mě, co je pravdy na tom, že takto sestříhaný film požadovalo samo studio (film se může takto protáčen v kinech častěji za den = více dolárků). To samé platí o rozdělení na tři díly, které vzal Jackson na sebe, ale pochybuji, že to bylo jeho rozhodnutí, čímž narážím na kauzu kolem Weinsteinů, kteří měli s Warnery smlouvu na podíl z tržeb ze dvou dílů, ale díky pozdnímu rozdělení na tři filmy, by z posledního nic nedostali. Právě tohle mizerné PR nejvíce podtrhuje této trilogii nohy. Dlouho jsem neviděl takhle odfláknutou prezentaci filmu. Můžeme si s klidem zrekapitulovat, co se kolem filmu za tu dobu změnilo, což v médiích poté vyznělo dost negativně a poničilo celou značku. V první řadě problémy s právy, odchod režiséra, změna ze dvou filmů na tři, úmrtí zvířat, změna názvu atd. Celá tahle komedie zapříčinila jedno a to, že se Hobit stal synonymem pro prachy. Samozřejmě je nesmysl něco takového tvrdit, protože každý film, co z Hollywoodu vyleze je vytvářen pro peníze, tudíž se dle toho nedá hodnotit výsledné dílo.

Film rozhodně své klady má. Ať už jde o povedenou proměnu Thorina v šílence a jeho paranoiu vůči všem, Martina Freemana, který Bilbem prostě je, nebo klasickou čtveřici herců z Bíle rady, jejichž scéna v Dol Gulduru (Galadriel!) patří k tomu nejlepšímu v celé trilogii. Nesmím opomenout umělecké ztvárnění všeho a všech od vrchních malířů Johna Howa a Alana Lee. V tomhle směru hledá Hobit konkurenci jen těžko. Stejně tak efekty jsou ve formě, až na dementní berany na skalách. V tom momentně jsem to přestal dávat a pomalu vnímat. Trikům se vyčítá digitálnost a umělost, ale tohle přirovnání se mi zdá dost mylné už v tom směru, že Hobit se nesnaží a ani nechce být realistický na rozdíl od sci-fi jako Interstellar. Jeho využití trikových technologií má představit fantaskní svět nikoli reálný. Vše tedy podléhá úmyslnému konceptu, který prostě v dnešní době nesedne všem. Za tohle ladění může pochopitelně i využití HFR, které díky plynulosti a ostrosti nepřipouští chyby ve výpravě a vše nekompromisně odhaluje, proto se upustilo od masek a praktických efektů. Právě dojmy z této technologie a kolem Atmosu dodám později, ale na celkovou známku to bude mít pramálo vliv.


Ti, kterým stačí prostě nějaká řezanice, budou z výsledku vesměs spokojeni. Ostatní by se měli asi připravit na zklamání z toho, co viděli. Zkratkovitost úplně všeho je do očí bijící a emoce vychází jen z toho, co si Jackson vybudoval v předchozích dílech. Celý film připomíná Meddědovu linii z dvojky. Pokud jde o tuhle postavu, tak má ve trojce přibližně deset vteřin, což rozhodně nepřispívá k dobrému dojmu a jeho část z dvojky tím působí naprosto zbytečně (v knize právě on zabije Bolga/Azoga, čímž by se ospravedlnila zastávka u něj a následné vyprávění o Azogovi)! Mohl bych kritizovat ještě pár stránek, ale nikam by to nevedlo. Nyní se dá prostě prohlásit, že trojku dostaneme až za rok a tuhle verzi uvidím ještě jednou kvůli HFR a Atmosu, poté se odmítám na ní někdy podívat. Má přítelkyně to řekla přesně, cituji: „Jackson by měl dostat pár facek, aby se vzpamatoval.“ A to patřím k lidem, kterým se první dva díly v rozšířené verzi dost líbily. Nepochybuji, že až příští rok vyjde rozšířená verze, tak bude podstatně lepší a napraví celkový dojem z tohohle guláše, kde na maximum obstál jen Howard Shore s famózně epickým doprovodem, jenž proberu v samostatném článku.

+ herci, hudba, kamera, umělecká stránka, Dol Guldur, narážky na Pána prstenů
- střih!, Jackson nemá vlastně co vyprávět, poslední třetina

6/10
Hodnocení článku:

18 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

S recenziou do poslednej bodky súhlasím. Osobne ja by som hodnotenie ešte o jednu známku dal dole. Rovno povedané najhoršií Jacksonový film zo stredozeme. Najhoršie je to, že niektoré veci Jackson neuzavrel. Napríklad umelá dejová linka s Tauriel. Kde skočila? Žije ďalej? Začiatok filmu je v uplnej pohode, ale koniec je čistý bordel... za mňa 5/10. Videné v kine 3D.

Avari Firyar řekl(a)...

O víkendu přidám dojmy z HFR a Dolby atmos. Jinak trochu budu spoilerovat:

Co je s arcikamem? Dáin? Jako vážně? Medděd, Radagast? Bílá rada vyznívá do ztracena. Kde je sakra pohřeb Thorina? Prasečina s Filim taky mluví za vše. Prostě průser jako hrom a po Interstellaru další obrovské zklamání. Mně ke štětí prostě vizuál nestačí.

Anonymní řekl(a)...

Ano musím za sebe říct že ten konec mě sklamal. Přišlo mi to nedotažené to že tam umřeli a nebyl ukázán pohřeb to mi přišlo divné a ani už neukazali co se stalo s arcikamem a Dáinem. Myslím že se v knize pravě Dáin stal králem pod horou ale už si nejsem jistý. Doufám že v prodloužené verzi ukážou něco víc.

Avari Firyar řekl(a)...

Pozor spoilery:

Od rozšířené verze čekám tohle: Možný prolog, dokončení Bílé rady, více Radagasta a Medděda, nebylo by špatné vidět scénu s Radagastem ukecávajícího orly, více Filiho a Thorinův plynulý přerod tam a zpět ze šílenství, pohřeb a korunování Dáina atd. Tohle rozhodně není důstojné zakončení jako tomu bylo u Návratu krále. S Lotrem se to srovnávat nedá, ale to ani předloha.

Anonymní řekl(a)...

Avari úplně s tebou souhlasím! taky si myslím to samé že tam mohla být ta korunovace pohřeb a radagast s meddědem. A za jak dlouho se dočkáme prodloužené verze já to moc neledoval u šmaka tak nevím jaký je ten rozestup díky:)

Avari Firyar řekl(a)...

Prodloužená verze opět v listopadu, takže můžeme jen doufat ve zlepšení. Tuhle verzi doporučuji tedy hlavně kvůli HFR, které je vynikající stejně jako 3D v něm. Je škoda, že Jackson propásnul šanci na skvělé zakončení. Stále považuji Hobita 1 a 2 za povedené filmy, akorát ta trojka slušně hapruje.

Anonymní řekl(a)...

Njnmohl by klidně dát ty záběry z pohřbu a ty jednotlivé postavy co bude dál s nimi. Mi by vůbec nevadilo kdyby to bylo o 11 minut na konci delší jen aby se ukázalo to co tam mělo být hned v kině a né až za rok v prodloužené verzi :)

Anonymní řekl(a)...

:D škoda že se Azog neutopil nebo jeden z těch 3 přežil :D. Nevím jestli v knížce umřeli všichni :D . Rád bych viděl i další filmy ze Středozemě. Ale mi konečně udělal radost že se tam konečně objevila armáda trpaslíku konečně!! protože v pánu prstenu byl jen 1 a furt samí elfové a lidé a už sem těch elfu měl plné zuby :D V tom mi udělal radost :D kdo ví jak by to vypadalo kdyby v pánu prstenu bojovali i trpaslíci :) mohl by i s filmovat 1 film jak se Balin pokusil dobít z pět morii když tam byl pohřben v PP :)

Avari Firyar řekl(a)...

Spoiler :

Všichni tři v knize zemřeli. A trpaslíci v Lotrovi myslím nebojovali, tak tam nebylo co dávat. Elfové odcházeli, takže boj zůstával už jen na lidech. ;) Nemyslím si, že by byl nějaký materiál na další filmy a Tolkienovci, aspoň pokud jde o Christophera, Silmarillion nepustí.

Anonymní řekl(a)...

přesně tak :D ale je pravda že se měl asi azog utopit když měl na sobě to brnění a šutr. A je škoda že neumožní natočit další filmy přece i on má s toho filmu ňáký podíl ne??

Anonymní řekl(a)...

Christopher má práva na ty knížky?? Nebo jak to je s tými právy na ty knihy? Já to moc nezjištoval ale když už se o tom tady mluví tak se zeptám :)

Avari Firyar řekl(a)...

Má z toho hromadu peněz a jeho rodina se ještě nyní soudí o podíl na Lotrovi (cca 150 mega), ale nejspíše si chce něco udržet po delší dobu. Uvidíme, zda nejde jen o natahování šekové knížky.

Myslím, že Christopher je správcem a má na tom hlavní slovo. Tvůrci u Hobita čerpali jen z dodatků u Návratu krále, na nic víc práva nemají - Hobit a Lotr. Proto v jedničce Gandalf Bilbovi nepředstavil zbytek čarodějů jmény - nemohl jejich jména použít z právního hlediska.

Anonymní řekl(a)...

Ahá tak to díky za vysvětlení :) :D stejně se těším až si dám filmový den a pustím si Hobita + Pána Prstenu :D

Anonymní řekl(a)...

A ještě náke zajimavosti máš?? :D

Avari Firyar řekl(a)...

Ty si nechám na listopad 2015. :)

Anonymní řekl(a)...

Proč až na listopad?

Avari Firyar řekl(a)...

Rozšířenou verzí se Středozem uzavře...aspoň na pár let.

Anonymní řekl(a)...

Proč rozšířená verze vycházi až tak pozdě??

Okomentovat

Žádný spam a trolování. Děkuji jinak za hodnotné komentáře. ;)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Affiliate Network Reviews