26. 8. 2013

Wyatt Earp - James Newton Howard

Hvězdně obsazený western v hlavní roli s Kevinem Costnerem, který byl v té době ještě na výsluní, rozhodně nebyl špatný. Herci jsou výborní (Dennis Quaid vede), nádherné záběry Divokého západu taky nechybí a přestřelky jsou fajn. Co tedy tento film zabilo v očích průměrného diváka? Je to nesmyslná tříhodinová délka. Lawrence Kasdan to příliš nevychytal se stříháním. Osobně mi snímek utekl celkem rychle a neměl jsem nutkání sledovat čas, ale dokážu si představit, jak se v té době diváci ošívali v sedačkách. Tenhle životopis jednoho z nejslavnějších šerifů v dějinách Spojených států slušně v pokladnách kin vyhořel. Podle mě si takový osud nezasloužil. Do zapomnění vyšuměl i povedený soundtrack Jamese Newtona Howarda, kterého si Costner potom přizval pro svůj Titanic (myšleno v negativním slova smyslu) pod jménem Vodní svět a poté Posla budoucnosti (The Postman). Wyatt Earp rozhodně není špatný film a už vůbec ne špatný western, i když to při premiéře schytal.

Kevin Costner a skvělý Dennis Quaid

Ve stejném roce vyšla i Legenda o vášni, kde James Horner exceloval. Wyatt Earp není tak propracovaný a široce dramatický jako právě Hornerova Legenda, ale v citovém vývoji jsou na podobné úrovni. Howard zaměstnal široký orchestr. Díky vložení jen několika prvků žánru (housle, harmonika) s etnickou příchutí (irské odkazy) vynikající "Railroad" se album stává velice konzistentním, což je jeho největší síla. Hudba má poměrně velkou romantickou příchuť, nikoliv však v podobě milostné, ale v romantickém vyobrazení Divokého západu díky němuž ho idealizuje. Je to takový opak Nesmiřitelných. O tomhle vás přesvědčí už krásný úvodní motiv v "Main Title", který neskrývá ani hravost. V tomhle je velká Howardova síla. Nesmí ani chybět hudební znázornění hrdinství za pomoci dechových nástrojů a perkusí, například v akční skladbě "The Wagon Chase". Vítězné pojetí je zase předvedeno v "Dodge City".


Soundtrack Wyatta Earpa je jedním z lepších v tomto žánrů a pro Howarda znamenal postup mezi skladateli. Nedostalo se mu takového ohlasu jako Legendě o vášni, ale to neznamená, že si nezaslouží posluchačovu pozornost. Je krásně melodický a silný ve svém jádru. Udržuje si stabilitu, kdy až na povedenou "Railroad" i potřebnou soudržnost. Film se mi líbil, stejně tak hudba, není tedy důvod, proč bych měl jít s hodnocením příliš nízko. Pokud chcete nejlepší soundtrack od Howarda, tak musíte jinam. Tady dostanete "jen" slušně odvedenou melodickou práci s plně orchestrálním zastoupení.

Tržby v USA :25 milionů dolarů
Tržby z USA - inflace :---
Tržby za víkend : 7,5 milionů dolarů
Tržby celosvětově : 25 milionů dolarů
Rozpočet : 63 milionů dolarů
Oscar : 1 nominace (kamera)
Premiéra : 24.6. 1994
Distributor :Warner
Délka : 191 minut
Žánr :  western, životopisný, dobrodružný, drama

1.  Main Title
2.  Home From The War
3.  Going To Town
4.  The Wagon Chase
5.  Mattie Wants Children
6.  Railroad
7.  Nicholas Springs Wyatt
8.  Is That Your Hat?
9.  The Wedding
10.  Stillwell Makes Bail
11.  It All Ends Now
12.  Urilla Dies
13.  Tell Me About Missouri
14.  The Night Before
15.  O.K. Corral
16.  Down By The River
17.  Kill 'Em All
18.  Dodge City
19.  Leaving Dodge
20.  Indian Charlie
21.  We Stayed Too Long
22.  Winter To Spring
23.  It Happened That Way

Celková délka : 60:33

8/10


Hodnocení článku:

2 komentářů:

Aleš Lánsky řekl(a)...

Wyatt Earp patří k mým nejoblíbenějším soundtrackům od J.N.H.

Avari Firyar řekl(a)...

Určitě je povedený. Já mám nejraději OST z jeho spolupráce se Shyamalanem (Vyvolený, Znamení, Poslední vládce větru). Ale i zde se mu začátky povedly. Škoda, že je Wyatt Earp nedoceněný nebo spíš byl. Na film se při premiéře snesla vlna kritiky, přišly i nějaké záporné ceny, taže to stáhlo i OST.

Okomentovat

Žádný spam a trolování. Děkuji jinak za hodnotné komentáře. ;)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Affiliate Network Reviews