3. 6. 2013

Titanic - James Horner

Asi je úplně zbytečný představovat snímek o “nepotopitelné” lodi. Film, u kterého se i režisér James Cameron vzdal části svého honoráře, aby ho dokončil. Přes všechny útrapy se ale Titanic stal nejvýdělečnějším filmem historie a po dvanáct let vládl kasovním žebříčkům než ho vystřídal Avatar (samozřejmě bez započtení inflace). 1,8 miliardy na tržbách, 200 milionový rozpočet, 11 Oscarů a největší láska ve vesmíru potvrdili vyjímečnost Jamese Camerona jako filmového tvůrce, který si potrpí na detaily a z minima dostane maximum.


Hned při prvních tónech z Never An Absolution se mi do hlavy vkrádá vzpomínka na Statečné srdce. Horner je znám tím, že svá předešlá díla vykrádá, ale Titanic v tomhle dopadl ještě dobře. Takřka celé album, až na vyjímky jaké jsou třeba Hard To Starboard nebo Unable To Stay, Unwilling To Leave (střed alba má akčnější polohu), se nese v romantickém a velkolepém duchu. Hudba je v některých pasážích až srdcervoucí, dojemná a skvěle podmalovává dění na plátně. Neumím si představit lepší doprovod a taková skladba Rose při scéně na přídi s Jackem a Rose, se Vám zadře pod kůži.

Hlavní motiv je nádherný a setkáváme se s ním průběžně po celém albu, ať už je instrumentální a nebo zpívaný ženským vokálem norské zpěvačky Sissel Kyrkjebø . Horner složil i oscarovou píseň pro Celion Dion, My Heart Will Go On, takže se ústřední motiv prolíná i jí. Občas se na albu dočkáme jemné elektroniky, ale ta paradoxně neruší mezi tak citlivou instrumentací. Stačí si vzít soundtrack k Tomb Raiderovi a porovnat ho s Titanicem. Rozdíl v použití elektroniky je markantní.


Hudba k Titanicu je dodnes nejprodávanějším soundtrackem historie s 30 miliony prodaných CD. Jde o neuvěřitelné číslo a jen to potvrzuje dobové šílenství kolem filmu samotného. I přesto je ale album vynikající a řadí se k tomu nejlepšímu co kdy Horner vyprodukoval. Oscar i Zlatý Globus za nejlepší hudbu v roce 1998 jsou zasloužené i přesto, že má Horner problémy s originalitou a opakvonáním se. Fanoušci ať si přidají bod, a ti, kterým film leze na nervy, si mohou ubrat. ;)
 1. Never An Absolution
 2. Distant Memories
 3. Southampton
 4. Rose
 5. Leaving Port
 6. Take Her To Sea, Mr. Murdoch
 7. Hard To Starboard
 8. Unable To Stay, Unwilling To Leave
 9. The Sinking
 10. Death Of Titanic
 11. A Promise Kept
 12. A Life So Changed
 13. An Ocean Of Memories
 14. My Heart Will Go One - Celine Dion
 15. Hymn To The Sea
Celkový čas : 72:29
Titanic - Hymn To The Sea

9/10
Hodnocení článku:

0 komentářů:

Okomentovat

Žádný spam a trolování. Děkuji jinak za hodnotné komentáře. ;)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Affiliate Network Reviews