3. 6. 2013

Tintinova dobrodružství - John Williams

Na začátek musím zmínit, že i já v dětství četl Hergého komiks o klukovi s nagelovanou patkou. Sice nepatřím mezi fanoušky Tintina, ale slušně jsem se bavil. Abych pravdu řekl, nikdy jsem si ho ale nedokázal představit na plátně. Jen díky jménu Stevena Spielberga a Petera Jacksona jsem tomuto projektu věřil a první recenze mi daly za pravdu, že Steven je zpět a po zklamání většiny lidí z posleního dobrodružství Indiany Jones, pro kterého byl mimochodem Tintin předlohou, dokázal dostát svému jménu a napravit si reputaci, kterou mu pošramotil nejen zmiňovaný čtvrtý Indy, ale i nepřesvědčivé telelevizní produkty. George Lucas konečně není v dohledu, tak se můžeme v poklidu usadit v kině do křesla.  Se Spielbergem se samozřejmě vrátil i jeho dvorní skladatel, John Wiliams, a my se zaměříme na to, čím nás v Tintinovi obdaroval.

the-secret-the-unicorn07

Na začátku na nás zautočí progresivní jazz, což jsem rozhodně nečekal. Celkem šok, i když ne tolik, jako podobná skladba Knight Bus z Harryho Pottera a vězně z Azkabanu. Tenhle styl se objeví na albu ještě několikrát, ale prostor dostávájí i klasické Williamsovi fanfáry, tolik známe právě z Indyho. Občas to oživuje piano hrající jinou linku, ale nepůsobí rušivě. Celkově je album hravé a nejvíce ze všech děl zmíněného tvůrce, připomíná soundtracky kouzelníka z Bradavic a Chyť mě, když to dokážeš.

Co tu je ale jinak než v předchozích soundtracích Johna Williams, je absence skutečně ústředního motivu, na který jsme u něho zvyklí. Samozřejmě, že tu hlavní motiv máme, ale nevyčnívá nad ostatní jako dříve. Snad každý film ve spojení Spielberg/Williams měl charakteristickou melodii podle níž se dal identifikovat i samotný film. To tady bohužel není a je to na škodu. Album jede vlastně kupředu a nikde se moc nezastavuje a nějaké náznaky emocí úplně chybí.

the_secret_the_unicorn01
Dočkali jsme se dalšího profesionálního soundtracku z dílny Johna Williamse, ale nemyslím si, že bych se k němu později vracel. Není to o tom, že by nebyl kvalitní, to rozhodně ne, jen není natolik zajímavý a jak už bylo zmíněno výš, postrádá emoce. Aspoň pro mě.
 1. The Adventures Of Tintin
 2. Snowy’s Theme
 3. The Secret Of The Scrolls
 4. Introducing The Thompsons And Snowy’s Chase
 5. Marlinspike Hall
 6. Escape From The Karaboudjan
 7. Sir Francis And The Unicorn
 8. Captain Haddock Takes The Oars
 9. Red Rackham’s Curse And The Treasure
 10. Capturing Mr. Silk
 11. The Flight To Bagghar
 12. The Milanese Nightingale
 13. Presenting Bianca Castafiore
 14. The Pursuit Of The Falcon
 15. The Captain’s Counsel
 16. The Clash Of The Cranes
 17. The Return The Marlinspike Hall And Finale
 18. The Adventure Continues
Celkový čas : 65:32
The Adventures Of Tintin - The Adventures Tintin

7,5/10
Hodnocení článku:

0 komentářů:

Okomentovat

Žádný spam a trolování. Děkuji jinak za hodnotné komentáře. ;)

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Affiliate Network Reviews